Istorijat škole


Na inicijativu Josifa Jovanovića – Šakabente, krajem 18. veka (1790. godine) osnovana je Gramatikalna škola (latinska niža gimnazija). Sa Gimnazijom u Karlovcima bila je u tom trenutku i najviša školska ustanova kod Srba. Omogućavala je besplatno školovanje srpske i rumunske omladine. Gimnazija je u svojoj bogatoj tradiciji bila luka održavanja srpstva u Ugarskoj i rasadnik mladih progresivnih ljudi tog vremena. Za potrebe Gimnazije 1895. godine sazidana je posebna zgrada iz koje je Gimnazija izmeštena 1983. godine. Ugledne i uspešne ličnosti koje su završile gimnaziju u Vršcu:

  • akademici: prof. dr Zlatibor Petrović, prof. dr Aleksndar Fira,
    prof. dr Petar Vlahović, prof. dr Stevan Petrović
  • pesnici: Vasko Popa, Florika Štefan, Petru Krdu
  • književnici Radomir Putnik, Dušan Belča, Olga Ostojić Belca
  • glumica Rada Đuričin
  • slikari: Paja Jovanović, Arnold Karanji, Karel Napravnik, Johan Vilhem, Vilma Lerman, Aleksandar Virag, Ekatarina Risticijev, Svetislav Vuković.