Noiembrie – luna luptei împotriva dependenței

Prelecția voluntarilor Crucii Roșii, Lana Čonić (III3), Aleksandra Mršić (III1) și Sofija Čupić (III3) cu sprijinul Helenei Đonin (III2), a fost organizată pentru elevii claselor I și a II-a, în două rânduri, în data de 22.11. și 24.11.

Tema:

Noiembrie – luna luptei împotriva dependenței.

Potrivit Calendarului Internațional și Național de Sănătate, luna noiembrie este dedicată luptei împotriva dependenței de droguri, cu scopul de a sensibiliza populația cu privire la efectele nocive ale drogurilor și de a mobiliza întreaga societate să se angajeze în activități de combatere a consumului acestora. .

În fiecare an, aproximativ 210 milioane de oameni din lume consumă droguri, iar din acest număr, aproximativ 200.000 de oameni mor anual din cauza consumului de droguri. Consumul de substanțe psihoactive nu este doar o amenințare pentru sănătate, ci și o povară socio-economică semnificativă la nivel mondial.

Prevenția primară, adică prevenirea apariției dependenței, este cea mai importantă!