Festivalul Corului de Tineret

Pe 13 și 14 noiembrie s-a desfășurat la Novi Sad cel de-al V-lea Festival Coral de Tineret. Festivalul a adunat până la 450 de studenți din toată Serbia – iubitori ai cântului coral.

Printre participanți s-au numărat 16 liceeni din Vršac, conduși de prof. Marina Klisko: Mihailo Simin (IV4), Arsenije Knežević (II1), Janko Božić (III2), Iva Mitrović (I1), Katarina Mitrović (I1), Maša Vasilevski (I1), Ana Živkov (II1), Jovana Mirkov (II1) , Tara Marković (I4), Aleksandra Barić (II4), Nađa Rankov (II4), Elena Radosavljević (II1), Maša Antonijević (II3), Filip Cvetković (III3), Milica Greksa (III3) și Tara Stupar (III3).

Împreună cu colegii lor, în Sinagoga Novi Sad, au interpretat simultan un repertoriu muzical divers, pregătit anterior la repetițiile de la locul lor. Au participat 15 școli și au fost interpretate 14 compoziții comune.

Evenimentul a fost organizat de Asociația Corală Sârbă cu scopul de a promova comuniunea și arta. „Muzica nu este doar un privilegiu, muzica aparține tuturor!”, a spus președintele Asociației Corale Sârbe, Tamara Adamov Petijević, la deschiderea Festivalului. Această propoziție descrie cel mai bine scopul Festivalului.