Ziua Mondială a Științei

Cu ocazia Zilei Mondiale a Științei, elevii claselor I1 și I3, împreună cu profesorii Daniela Mareš Đilas și Olivera Nišević, au asistat vineri, 10 noiembrie, la vernisajul expoziției de fotografie „Reflecția ADN” a autorului Subotica Kečkeš Albert. Organizatorul expoziției este Centrul Cultural Vršac în cooperare cu UrbanKult, iar expoziția este expusă în Casa Armatei din Vršac.

Albert Kečkeš este de profesie tehnician veterinar care lucrează în adăpostul orașului pentru animale abandonate din Subotica. Ca profesionist, s-a alăturat proiectului internațional Pawsitive Genes cu scopul de a cartografi procentul de ADN de rasă pură la câinii de rasă mixtă pe un anumit teritoriu (în acest caz în Voivodina) pe baza mostrelor de material genetic al câinilor testați.

Proiectul educațional științific privind reprezentarea procentuală a genelor de rase pure de câini în ADN-ul de rase mixte prezintă fotografii portret ale câinilor care au intrat în programul de cercetare genetică. Acest proiect este rezultatul muncii a două persoane cu mare entuziasm în domeniul bunăstării câinilor abandonați: Gwenaelle de Bizemont, cetățean francez și rezident de ceva timp în Subotica, și Albert Kečkeš, tehnician veterinar care a fost lucrează activ în adăposturile din oraș din 2010. Scopul expoziției lor este de a crește gradul de conștientizare despre câinii amestecați!