Ziua Mondială a Poeziei și manifestare Martie – luna limbii sârbe

Marți, 21 martie 2023, la Punctul de Întâlnire au fost marcate Ziua Mondială a Poeziei și manifestarea lunii martie – luna limbii sârbe, prin organizarea unei întâlniri cu poetul și profesorul Facultății de Filologie, Boško Suvajdžić. Programul a fost pregătit de elevii noștri de liceu împreună cu profesorul lor de limba și literatura sârbă Danijela Mareš Đilas și studenții Școlii de Chimie și Medicină cu mentorul lor Marija Vasić Kanački. Elevii noștri Zorana Bogosavljević (IV-2), Dunja Mak (IV-3) și Bogosav Vidaković (IV-2) și-au prezentat prelegerea „Limba în slujba poeziei” – care tratează conceptele de limbă maternă și limbaj poetic și particularitățile lexicul și imaginile poetice în poezia lui Boško Suvajdžić. Ilustrația artistică de Aleksandra Mršić (II-1) și punctele de muzică la pian de Aleksandar Jovčić (II-1) au făcut ca această seară extrem de reușită și foarte frecventată să fie mai frumoasă. Felicitări tuturor participanților la program!