Istorie

La inițiativa lui Josif Jovanović – Šakabenta, la sfârșitul secolului al XVIII-lea (1790 an) a fost înființată Liceul (gimnaziu latin). Cu Gimnaziul din Karlovci, era și cea mai înaltă școală la acea vreme instituţie printre sârbi. A oferit educație gratuită în sârbă și română tineret. Gimnaziul, în bogata sa tradiție, a fost un port de întreținere a sârbilor din Ungaria şi o creşă de tineri progresişti ai vremii. Pentru nevoile Gimnaziului, în 1895 a fost construită o clădire separată Gimnaziul s-a mutat în 1983.

Oameni respectabili și de succes care au absolvit liceul în Vršac:

  • cadre universitare: prof. Dr. Zlatibor Petrović, prof. Dr. Alexander Fira, prof. Dr. Petar Vlahović, prof. Dr. Stevan Petrović
  • poeţi: Vasko Popa, Florika Štefan, Petra Krdu
  • scriitorii Radomir Putnik, Dušan Belča, Olga Ostojić Belca
  • actriţa Rada Djuricin
  • pictori: Paja Jovanović, Arnold Karanji, Karel Napravnik, Johan Vilhem, Vilma Lerman, Aleksandar Virag, Ekaterina Risticijev, Svetislav Vuković.