Istorie

La inițiativa lui Josif Jovanović-Šakabenta, la sfârșitul secolului al XVIII-lea (în anul 1790), a fost înființată Liceul (liceu în limba latină). Cu Gimnaziul din Karlovci, era la acea vreme cea mai înaltă instituție de învățământ dintre sârbi. A oferit educație gratuită pentru tinerii sârbi și români. Gimnaziul, în bogata sa tradiție, a fost un port de menținere a sârbismului în Ungaria și o creșă a tinerilor progresiste ai vremii.
Numele acestei instituții extrem de importante dintre cele două războaie mondiale a fost Gimnaziul Real de Stat, în timp ce numele ei anterior era Gimnaziul Imperial-Regal Ungar.
Examenul de admitere pentru înscrierea în clasa I a Gimnaziului de Limbă Română în anul 1934 are loc la Vršac la Au fost admiși 45 de studenți. Sarcina predării a fost de a oferi studenților o cantitate suficientă de cunoștințe de care aveau nevoie pentru educația ulterioară.
După cel de-al Doilea Război Mondial, lucrările Liceului Vršac au continuat în clădirea din strada Sterijina până în 1975, când liceul clasic a fost desființat, ca peste tot în Iugoslavia SFR de atunci, iar învățământul secundar a fost împărțit pe două niveluri: comun. şi educaţie dirijată.
Începând cu anul 1990, generații de studenți natural-matematici, social-lingvistici și generali au fost educați și educați cu succes, iar cursurile se țin în sârbă și română. La un moment dat, la școală s-a format un departament de economie.
Gimnaziul „Borislav Petrov Braca” a fost creat ca urmare a unei schimbări în organizarea Organizației de lucru a școlilor secundare „25. Maj” Vršac și armonizarea organizării de bază a activității comune a liceelor ​​de profesie socio-economică și educațională „Borislav Petrov Braca” Vršac, cu Legea activităților sociale și Legea privind învățământul secundar și educația. Din 15.2.2002. Fondatorul școlii este Provincia Autonomă Voivodina.
Pentru nevoile Gimnaziului a fost construită o clădire specială, din care Gimnaziul a fost mutat în 1983 în clădirea Academiei Pedagogice, unde se află și astăzi.
De asemenea, Liceul Vršac astăzi, la fel ca și în trecut, se poate lăuda cu un număr considerabil de nume ale foștilor elevi care au obținut numeroase rezultate bune la nivel profesional și au devenit nume mari care fac să se mândrească orașul Vršac și Republica Serbia. .
Oameni respectabili și de succes care au absolvit gimnaziul din Vršac: cadre universitare: prof. Dr. Zlatibor Petrović, prof. Dr. Aleksandar Fira, prof. Dr. Petar Vlahović, prof. Dr. Stevan Petrović, poeți: Vasko Popa, Florika Štefan, Petru Krdu, scriitorii Radomir Putnik, Dušan Belča, actrița Rada Đuričin, pictori: Paja Jovanović, Johan Vilhem, Vilma Lerman, Aleksandar Virag, Svetislav Vuković.
Gimnaziul „Borislav Petrov Braca” a fost verificat prin Hotărârea Secretariatului Provincial pentru Educație, Reglementări, Administrație și Minorități Naționale-Comunități Naționale din anul 2019, care stabilește că îndeplinește cerințele pentru desfășurarea activităților de educație și educație pentru dobândirea de învățământ general pentru studii ulterioare pe durata a patru ani-gimnaziu cu specializarea matematică-naturală, specializarea social-lingvistică, tip general în limba română.
Pentru anul școlar 2021/2022, se concluzionează că Gimnaziul „Borislav Petrov Braca” îndeplinește cerințele în ceea ce privește spațiul, echipamentul, mijloacele didactice și numărul necesar de cadre didactice și asociați profesioniști pentru începerea activității și efectuarea activităților educaționale. activități pentru profilele educaționale ale gimnaziului conform noului Program de Predare și Învățare pentru clasa I de către o secție pentru elevi cu aptitudini speciale pentru sport.
Liceenii de astăzi sunt foarte liberi în comunicarea cu profesorii și alte autorități din oraș și sunt deschiși cooperării cu multe instituții de cultură.
Școala are astăzi 486 de elevi în 20 de clase, reprezentarea profesională este foarte mare, precum și experiența profesională.
Ne dorim să fim o școală în continuă mișcare, capabilă să se schimbe în concordanță cu impulsurile din mediu, să-și recunoască punctele slabe și să-și consolideze punctele forte.