Phone Detox

Protekle nedelje đaci učeničkog parlamenta, sproveli su projekat u okviru Dečije nedelje i Dana mentalnog zdravlja, pod nazivom „Phone detox“. Jednodnevni izazov imao je za cilj da podstakne učesnike na nekorišćenje mobilnih telefona, kako bi osvestili nivo svoje zavisnosti od digitalnih uređaja. Inicijator projekta, ujedno i koordinator bila je učenica IV2 Katarina Nikolić, dok su u samoj realizaciji svoje učešće našli i Marta Živojnov lll3, Kalina Jakšić lll3, Aleksandra Mršić IV1, uz podršku profesorke Snežane Đenić.

U izazovu su učestvovali: Davor Gašparević IV2, Mila Davidov IV2, Vukašin Žarkov IV2, Stanko Dolovac III1, Aleksandra Mršić IV1, Danilo Stefanović I4, Stefan Mitrović I4, Marta Živojnov III3, Andreas Mohan III5

Profesorka Snežana Đenić je dodala: 

„Pre nekoliko godina sprovedeno je opsežno istraživanje u 60 škola na teritoriji Srbije o učestalosti i načinima korišćenja interneta na uzorku učenika uzrasta od 9 do 17 godina (ukupno 1150 ispitanika). Istraživanje je pokazalo da učenici provode na internetu, u proseku, više od 3 sata dnevno, najstariji ispitanici i do 4 i po sata, dok ta brojka kod petine učenika vikendom dostiže brojku od čak 7 sati. Uz to treba napomenuti da se čak 74% njih izjasnilo da poseduje profil na drustvenim mrezama ili platformama za igranje video-igara.

Takođe, prošle godine je u 14 zemalja EU sprovedeno istraživanje o tome kako digitalni uređaji utiču na pažnju, koncentraciju i postignuća učenika. U ovoj studiji primećeno je da su “pametni” telefoni faktor rizika, jer utiču značajno na smanjenje pažnje, posebno ukoliko se koriste na času. Kontinuirana, višečasovna upotreba mobilnih telefona u ranom detinjstvu i pre-adolescenciji negativno utiče na prirodni kognitivni razvoj dece, dovodeći do smanjenja koncentracije, pamćenja, dijalektičke sposobnosti i kritičkog razmišljanja. 

U pojedinim studijama primećen je i negativan uticaj na socijalne interakcije u stvarnom svetu, kao i na mentalno zdravlje ne samo dece i mladih, već i opšte populacije. Sve navedeno su dovoljni razlozi da se zapitamo da li su digitalne tehnologije samo dobar sluga ili sve češće postaju loš gospodar. 

Imajući sve to u vidu, realna slika sadašnjice nažalost ne daje nadu da će se u skorijoj budućnosti trend korišćenja digitalnih tehnologija naglo promeniti i opasti, niti je moguće decu, a posebno tinejdžere u potpunosti izolovati od digitalnog sveta. Međutim ono što se može učiniti je edukovati decu i mlade o tome kako da se zaštite od potencijalnih opasnosti koje boravak u online svetu donosi, ali i ponuditi im kvalitetne edukativne i zabavne sadržaje, primerene njihovom uzrastu i potrebama u offline svetu, što je ujedno i zamisao čitavog „Phone detox“ izazova. „